Üniversitemizden İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Zirvesi'ne Yüksekokul Müdürümüz ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Kadir Özdemir de Katıldı

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Üniversitemizin Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörlüğü öncülüğünde  "İklimi Değil Kendini Değiştir " sloganı ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Zirvesi düzenlendi.
 
Bugün Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleşen etkinliğe Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Zonguldak Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Kadir Özdemir, BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu,  Zonguldak Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Vekili Tarık Özenç, üniversitemizin senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörlüğü yaptığı açıklamada zirvenin amacını iklim değişikliğinin nedenleri ve olası etkileri konusunda farkındalık oluşturmak ve çevre sağlığı ile geri dönüşümün önemi hakkında bilinç gelişimi sağlamak şeklinde aktardı.  

Küresel enerji krizi ve küresel ısınma yaşamımızı tehdit eder hale geldi”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören açılış konuşmaları ile devam etti. İlk olarak Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi ve Üniversite İklim Elçisi İsmail Ordu konuşmasını yaptı. Ardından sonra söz alan Doç. Dr. Kadir Özdemir, küresel enerji krizi, gıda sorunu ve kendini iyiden iyiye gösteren küresel ısınma gibi sorunların yaşamımızı tehdit etme boyutuna ulaştığını ifade ederek, bilinçsiz tüketimin yol açtığı iklim ve çevre sorunlarına dikkat çekti.

Çevre sağlığının korunması konusunda tüm özel ve kamu kurum işletmelerine büyük görevler düştüğünü belirten Özdemir, bu konuda Üniversitemizde çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü, bu çalışmaların önemli bir kısmının ise sıfır atık yaklaşımına yönelik olduğunu kaydetti.

“Çevrenin korunması hepimizin görevi ve sorumluluğundadır”

Zirvede konuşan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, çevre bilincine önem veren ve çevreci politikaların sürdürülmesini öncelikli görevleri arasına alan bir Üniversite olarak çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayacak böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Günümüzde etkilerini küresel ölçekte hissettiren iklim değişikliğinin dünyanın önemli gündem maddelerinden birisi haline geldiğini belirten Rektörümüz Özölçer, tüm canlıların yaşamını tehlikeye atan ve etkilerini doğrudan ya da dolaylı olarak gösteren iklim sorununu tersine çevirmenin yalnızca çevreci kurum ve kuruluşların değil, bir birey olarak herkesin görevi ve sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Çevre dostu politikaları hayata geçirerek ve sürdürülebilirlik konularında ortaya konan çalışmalar ile  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin dünyanın ve Türkiye’nin en yeşil ve çevreci kampüslerinden biri haline getirmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Rektörümüz Özölçer, öğrencilerin bu konuda projeler yapmaya teşvik edildiğini ve eğitim-öğretim müfredatında bu hususla ilgili derslerin yer aldığını dile getirdi.
 
“Göç ile Beraber Çevre Kirliliği Arttı”

Açılış konuşmacılarından bir diğeri olan Zonguldak Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar kırsal kesimden şehirlere göçle birlikte yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekerek, “kırsal kesimden şehirlere gerçekleşen göçler sonrası yeni çevre sorunları ortaya çıktı, üretim arttı, atıklar çoğaldı ve kanalizasyon ihtiyacı doğdu. Gibi çevre kirliliği ile ilgili sorunlar ortaya çıktı. Bu durum da çevre kirliliğiyle beraber çevre duyarlılığını da beraberinde getirdi” şeklinde konuştu. Ülkemizde çevre duyarlılığına ilişkin son 20 yıl içerisinde pek çok gelişme olduğunu söyleyen Uçar, özellikle Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın kurulmasıyla yapılan faaliyetlerin sayısındaki artışa bağlı olarak artık gençlerimizin atık konusunda daha bilinçli olduğuna dikkat çekti.


Yayınlanma Tarihi : 27.12.2022