'Karanlık dünyaları' sesleriyle aydınlatıyorlar

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri, sosyal sorumluluk dersleri kapsamında seslendirdikleri masal, hikaye ve romanlar aracılığıyla kitap tutkunu görme engellilere okuma serüvenlerinde destek oluyor.

Bülent Ecevit Üniversitesinin (BEÜ) çeşitli fakültelerinde eğitim gören öğrenciler, masal, hikaye ve romanları seslendirerek kitap tutkunu görme engellilerin eğitim dünyalarına ışık oluyor. 

Geçen yıl "milli birlik ve beraberlik", bu yıl ise "çocuk" temasıyla ilgili kitaplar okuyan öğrenciler, üniversitenin radyo odalarında yaptıkları kayıtları, internet ortamından ilgili vakıf ve derneklere göndererek, görme engellilerin okuma eylemlerine sesleriyle katılıyor.

Görme engelli kitapseverler, BEÜ Zonguldak Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü öğretim görevlisi Mestinaz Gündaş'ın, öğrencileriyle 2014'ten bu yana sürdürdüğü proje sayesinde çeşitli fakültelerde okuyan 200 öğrencinin seslendirdiği 200 kitaptan faydalanma imkanı buldu.

"Çok güzel geri dönüşler alıyoruz"

Proje danışmanı Gündaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin görme engelliler için kitap okumalarının yanı sıra ses kayıtlarını da kendilerinin yaptığını söyledi.

Kitap seslendirme isteğiyle gelen öğrencilerin ilgili vakıf ve derneklerle bağlantıya geçip, kayıtları internet ortamından ulaştırdığını belirten Gündaş, "Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Çok beğeniyorlar ve tekrar öğrencilerimizden kitap okumalarını talep ediyorlar." diye konuştu.

"Proje, kitap okumayla ilgili bana katkı sağladı"

Zonguldak Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Asena Pilavcı da "Katkım olacağını düşündüğüm için bu projede yer aldım. Kitap okumayı sevmezdim. Ama hikaye okumaya başladım, hoşuma gitti. Proje, kitap okumayla ilgili bana katkı sağladı." diye konuştu.

Kaynak: AAYayınlanma Tarihi : 28.04.2017